Internetowa maszyna czasu

Pamiętacie jak kiedyś wyglądały polskie strony internetowe? Która z nich była pierwsza? Jak nazywał się Onet? Polski Internet istnieje już od ponad 20 lat, bo pierwsze zalążki stron internetowych powstały na początku lat 90-tych. Wtedy uważano, że Internet pomoże w badaniach naukowych i będzie służył głównie nauce. Nikt wtedy nawet nie przypuszczał, że główną domeną Internetu stanie się rozrywka.

Pierwszym polskim portalem internetowym została Wirtualna Polska, działająca zresztą do dziś. Strona główna WP w 1996 roku prezentowała sie tak:

Wszystko co ważne dzieje się w Polsce... Wirtualnej Polsce. Rok 1996.

Wszystko co ważne dzieje się w Polsce… Wirtualnej Polsce. Rok 1996.

Wraz z powstawaniem kolejnych stron, coraz bardziej upowszechniała się usługa Neostrady, świadczona do dzisiaj przez TP/Orange. Jak wyglądała dawna strona Neostrady?

Czołowy dostawca internetu w 2002 roku

Czołowy dostawca internetu w 2002 roku

Po powstaniu WP, zaczynała rozrastać się konkurencja. Powstał m.in. OptimusNet, którego nazwa zapewne niewiele Wam mówi. Jednak po skróceniu nazwy do Onet, stronę łatwo skojarzy nawet małe dziecko.

Optimusnet znany dzisiaj jako Onet.pl. Rok 1997.

Optimusnet znany dzisiaj jako Onet.pl. Rok 1997.

Pierwsza strona poświęcona tematyce filmowej – Stopklatka.pl w 2001 roku.

Pierwszy polski serwis filmowy w 2001 roku.

Pierwszy polski serwis filmowy w 2001 roku.

Chyba „najbogatsza” w treść strona główna należąca do Gazeta.pl.

Tak wyglądała Gazeta.pl w 1996 roku

Tak wyglądała Gazeta.pl w 1996 roku

Warto zwrócić uwagę na ilośc aukcji na Allegro w pierwszym roku istnienia serwisu, których było koło 2000. Dziś jest to ponad 37 milionów aukcji!

Serwis Allegro w 2000 roku

Serwis Allegro w 2000 roku

Te wszystkie strony możemy obejrzeć w Internet Archive:Wayback Machine, angielskojęzycznej stronie, która zaindeksowała ponad 435 miliardów stron na przestrzeni wielu lat.

Wayback Machine

15 0

Piotrek

Administrator Odkrywaj.net, pochodzi spod Opola, ma 22 lata. Odkrywanie Internetu to jego pasja. Interesuje się podróżami i grafiką komputerową. W wolnym czasie biega po boisku za piłką :)

Zobacz też...