Wolfram Alpha – wyszukiwarka wiedzy

Potrzebujesz szybkiej odpowiedzi na nurtujace Cię pytanie, chcesz wiedzieć ile samochodów jest w Chinach albo dowiedzieć się, kto z Twoich znajomych najczęściej komentuje Twoje wpisy? Teraz nie musisz już przeszukiwać kilku stron wyników w Google, czy też sprawdzać swoich wszystkich postów po kolei. Wystarczy, że skorzystasz z mocy obliczeniowej Wolfram Alpha.

Od razu uprzedzam, że nie jest to typowa wyszukiwarka, do których zostaliśmy przyzwyczajeni. Opisywana strona po wpisaniu hasła nie udostępnia nam ściany linków, tylko wybiera spośród dostepnych jej źródeł najlepszą odpowiedź. Dodatkowo, jej sztuczna inteligencja pozwala odpowiadać na nasze pytanie i przedstawiać je w formie danych, wykresów, tabel czy fotografii, i nie zmusza nas do szukania odpowiedzi, przeglądając niekończącą się ilość stron z wynikami.

autor wa

Autor wyszukiwarki we własnej osobie – Stephen Wolfram

Co prawda, to genialne narzędzie potrafi odpowiedzieć na bezpośrednio zadane przez nas pytanie, jednak musi być ono zadane w języku angielskim. Nie obawiajcie się jednak, jeśli słabo znacie angielski, bo wyszukiwarka radzi sobie nawet w przypadku złej składni gramatycznej naszego zapytania – ważne są tutaj odpowiednie słowa kluczowe. Dodatkowo mamy możliwość zapoznania się z przykładami fraz, klikając w napis „Examples” pod polem wyszukiwania lub klikając „Random”. Wtedy wyświetlone zostanie nam losowe zapytanie.

Sprawdźmy jak zadziała Wolfram Alpha, gdy chcemy sprawdzić ilość pojazdów w Chinach w porównaniu z całkowitą długością autostrad. W tym celu wpisujemy „vehicles in use in China vs total length of highways in China” i otrzymujemy taką odpowiedź:wolphram
Teraz zbadajmy swoje konto na Facebooku. Wpisując „facebook report”, a dalej klikając „Analyse my facebook data” zostanie wyświetlony raport, z którego dowiemy się m.in. kto najczęściej komentuje i lajkuje nasze zdjęcia, albo które z naszych zdjęć dostało najwięcej lajków. Jeszcze więcej dowiemy się, aktywujac wersję pro, która jest już płatna.

Wolfram Alpha

15 3

Piotrek

Administrator Odkrywaj.net, pochodzi spod Opola, ma 22 lata. Odkrywanie Internetu to jego pasja. Interesuje się podróżami i grafiką komputerową. W wolnym czasie biega po boisku za piłką :)

Zobacz też...