Internauci oceniają swój rzekomy pobyt w obozie koncentracyjnym?!

Szukając informacji do artykułu na temat miejsc, do których ciężko jest podróżować, trafiłem na zachowanie, które wykracza poza granice zdrowego rozsądku i dobrego humoru. Chodzi o zamieszczanie ocen swojego rzekomego pobytu w jednym z obozów koncentracyjnych w Korei Północnej w GoogleMaps.

Zacznę od tego, że jeszcze kilka lat temu na mapach Google teren Korei Północnej zajmowała czarna plama. Dzisiejsze zdjęcia satelitarne obejmują praktycznie cały obszar tego kraju i są na tyle dokładne, że można znaleźć na nich wiele interesujących rzeczy – poprzez ośrodki nuklearne do wspomnianych wcześniej obozów. Poniżej prezentuję Wam mapę, na której zaznaczony jest jeden z największych obozów tego typu, który kryje się pod numerem 22, niedaleko granicy z Chinami. Klikając na niego można się dowiedzieć, że posiada on nawet swoja notę i kilkadziesiąt kontrowersyjnych opinii oraz komentarzy wystawionych przez internautów, dotyczących ich rzekomego pobytu w tym miejscu. Zobaczymy je po kliknięciu w „więcej informacji”.

Przykładowa opinia:

„Greatest summer ever. I have never experienced such hospitality. I would have rated 5 stars but I just wasnt buggered enouhh by the guards”

albo:

„I recommend this camp to anyone looking to change as this is a really good learning experience. I’ve also never been as fit as I am now, thoses training sessions were hard but worth it! 5 stars”

i kolejna:

„Last summer, my wife and three children were deciding where to go camping that year…”, „…When we got there they were so welcoming. They immediately brought us in, stripped us of our clothes, and gave us new uniforms (there was barely any blood on them). They really gave the 5-star North Korean experience! My wife and daughter were raped, my 2 sons were put into child labour transporting the dead and I was beat constantly by the some of the best guards in the business…”.

Czy tylko mi się wydaje, że z takich rzeczy nie powinno się żartować, i że takie komentarze są po prostu nie na miejscu? Okazuje się jednak, że są tam też wypowiedzi, z którymi jak najbardziej się zgadzam:

„This is beyond disgusting. People suffer and die there every day, and all people can seem to do is make fun of it. Things like this are why i have little faith in humanity.”

Tak naprawdę nie wiadomo do końca ile takich obozów znajduje się w Korei Północnej, prawdopodobnie ich liczba stale się powiększa, a niektóre działają bez przerwy od czasu II wojny światowej. Przebywają w nich ludzie, którzy sprzeciwiają się dyktaturze w tym kraju. Do obozów trafiają nawet za błahe przewinienia. Rzeczy, które się tam dzieją są nie do pojęcia. Nieliczne informacje o sytuacji tam panującej wydostają się na światło dzienne dzięki uciekinierom.

Więcej opinii można zobaczyć pod tym linkiem:  Obozy koncentracyjne w Korei Północnej

Fotografia: Simone Onofri

8 5

Piotrek

Administrator Odkrywaj.net, pochodzi spod Opola, ma 22 lata. Odkrywanie Internetu to jego pasja. Interesuje się podróżami i grafiką komputerową. W wolnym czasie biega po boisku za piłką :)

Zobacz też...